Wizytacja kanoniczna - program
W dniach: 13-14 kwietnia, czyli w najbliżsżą sobotę i niedzielę będzie przebywał w naszej parafi Ks. Bp. Stanisław Salaterski w ramach tzw. wizytacji kanonicznej.
Wizytacja biskupa jest zakorzeniona w samych początkach chrześcijaństwa, w których apostołowie i ich następcy, czyli biskupi odwiedzali wspólnoty gmin chrześcijańskich, aby je utwierdzać w wierze, nadziei i miłości.

W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy następujące słowa: „Biskup diecezjalny poprzez swoją posługę utwierdza lud wierny w wierze, nadziei i miłości. Biskup realizuje te cele w szczególnym wymiarze w ramach wizytacji kanonicznej. Biskup ma obowiązek przeprowadzić taką wizytację zgodnie z normą prawną Kodeksu Prawa Kanonicznego, raz na pięć lat, osobiście lub przez swojego biskupa pomocniczego”.(396 – 397 KPK)

Pierwsze wspólnoty chrześcijańskie osobiście wizytowali Apostołowie. Także papieże, którzy jako biskupi Rzymu wizytują swoją diecezję. Święty Paweł wiele razy wspomina takie wizyty, a w swoich listach także je zapowiadał i wyznaczał im cel. Ich śladem podążają dziś biskupi, jako następcy Apostołów.
Wizytacja biskupa jest jakby duszą biskupiego posługiwania w diecezji i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Biskup nawiązuje wówczas bezpośredni kontakt przede wszystkim z osobami najuboższymi, starszymi i chorymi.
Wizytacji biskupiej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego parafii.

Program wizytacji

Sobota 13. 04. 2024 r.
godz. 10.00. – Wizyta u Sióstr
godz. 10.40. - Odwiedziny rodziny kapłańskiej oraz Osoby chorej /to samo miejsce/.
godz. 11.15. – Nawiedzenie Cmentarza i poświęcenie Kaplico – kostnicy w towarzystwie Komitetu Cmentarnego i innych Parafian
godz. 11.45. – Kancelaria
godz. 17.10. – Spotkanie z Radą Duszpasterską w salce na plebani.
godz. 18.00. – Oficjalne przywitanie Ks. Biskupa, krótkie sprawozdanie i Celebracja Mszy św. połączona z przyjęciem Sakramentu Bierzmowania przez Młodzież z klasy VIII.

Niedziela 14.04.2024 r.
Homilia Ks. Biskupa na Mszach św. o godz. 07.00., 09.00., 10.30., 12.00.
godz. 08.00. – Spotkanie z Różami Różańcowymi oraz Caritas, Akcją Katolicką, z Rodzinami skupionymi wokół Matki Bożej Peregrynującej, Honorową Strażą NSPJ, Oazą Rodzin,
godz. 10.00. – Spotkanie z Księżmi Emerytami w miejscu ich zamieszkania lub w innym czasie
godz. 11.30. – Spotkanie z LSO, DSM, Grupami Młodzieżowymi, Kolędnikami Misyjnymi i Scholą.
godz. 13.00. – Spotkanie z Orkiestrą,
godz. 13.15. – Zakończenie wizytacji.