Kolejna kapliczka odnowiona
Kapliczka, która powstała 120 lat temu otrzymała nowe życie.

Na stronie Towarzystwa Historycznego Miłośników Barcic - "Barcice Wczoraj i Dziś" czytamy:

Kapliczka z Barcic Dolnych - metamorfoza na przestrzeni 120 lat.
Z nieukrywaną satysfakcją piszę ten post, ponieważ doszła do skutku kolejna renowacja kapliczki z terenu naszej Parafii.
Odnowiona Kapliczka znajduje się przy ul Wiejskiej i należy do rodziny Gabrysiów, w której jest od kilku pokoleń. Jest o tyle ciekawa, że została ok 120 lat temu sfotografowana przez etnografa Seweryna Udzielę, który wędrował po okolicy, spisywał historię i opisywał zwyczaje ludu tu zamieszkującego.
Dzięki temu, iż mieliśmy oryginalne fotografie z Muzeum Etnograficznego z Krakowa odwzorowaliśmy kapliczkę na wzór z początku XX w. Na przestrzeni lat jej wygląd – zwłaszcza „szafki” zmieniał się. Także figury dostawały kolejne warstwy farby tracąc swój charakter i blask. Na jednym z załączonych zdjęć można zaobserwować tą metamorfozę.
Jest to typowa na tamte czasy (druga połowa XIX wieku) kapliczka przedstawiająca tzw „pasyjkę”: Chrystusa Ukrzyżowanego z Matką Boską Bolesną i św. Janem Ewangelistą oraz główkami aniołków w zwieńczeniu nad krzyżem.
To już czwarta kapliczka, która została odnowiona dzięki staraniom naszego Towarzystwa, a także przy pomocy wielu osób, które się do tego przyczyniły, szczególnie nasza artystka Pani Maria Buchman, która kolejny raz wykazała się niezwykłą cierpliwością i kunsztem za co jesteśmy wdzięczni. Podziękowania należą się także dla stolarza z Woli Kroguleckiej  Pana Adama Gruceli, który pomógł z pracami nad drewnianą szafką nawiązującą charakterem do tej sprzed 120 lat. Blachę miedzianą na daszek ze „strzępami” podarowała firma Metalex ze Starego Sącza, zajmująca się skupem metali kolorowych…

Również i ja odświeżyłem sobie po latach jak się rzeźbi w drewnie itd…
Przede wszystkim i najważniejsze w tym naszym wspólnym ratowaniu zabytków jest to, że na renowację tych 4 kapliczek ( z Sapieńca, z Woli Kroguleckiej, z Wdzarów i tej z Barcic Dolnych) zrzucili się ludzie dla których ich los nie jest obojętny pochodzący z różnych stron, także spoza Parafii Barcice.
To jest już ostatnia tego typu drewniana kapliczka z terenu naszej Parafii,  o której wiem, a która wymagała renowacji.

Jeżeli, ktoś ma wiedzę lub posiada całą kompletną kapliczkę, która wymaga odnowienia proszę się kontaktować-wspólnie ją uratujemy…
Przypominam, że nasza działalność jako Towarzystwa jest społeczna (pro bono), można wesprzeć naszą działalność darowizną, która zostanie przeznaczona na ratowanie kolejnych zabytków - szczegóły w „Informacjach” na stronie "Barcice wczoraj i dziś”.

Napisał Tomasz Koszkul, prezes THMB - "Barcice wczoraj i dziś"

Więcej o tym wydarzeniu możemy przeczytać na koncie facebookowym Towarzystwa Historycznego Miłośników Barcic "Barcice Wczoraj i Dziś".

Zobacz zdjęcia: