Czym jest Błogosławieństwo Kolędowe?
UWAGA!
Błogosławieństwo Kolędowe, w tradycyjnej formie, z przyczyn od nas niezależnych, zostaje również w tym roku, ODWOŁANE!
Bardzo przepraszamy, za tę zmianę! O innej formie Błogosławieństwa poinformujemy w niedzielę 02.01. 2022. r.

**********
Czym jest Błogosławieństwo Kolędowe?

Pokój temu domowi… i wszystkim jego mieszkańcom…”

Człowiek wierzący ma świadomość prawdziwości słów psalmu 127: „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno trudzą się ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa nadaremnie. Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna jeśli Pan nie pobłogosławi.”

 „Bez Boga ani rusz” – słowa naszych Rodziców i Dziadków.

Błogosławimy i święcimy pokarmy w wielką sobotę, kwiaty i zioła w święto Matki Bożej Wniebowziętej, Różaniec do pierwszej Komunii świętej, Medaliki które zakładamy na szyję a nawet leki gdy obchodzimy Dzień Chorego. Nasze pragnienie błogosławieństwa jest tak duże, że wystawiamy na jego działanie siebie i swoich bliskich ale także i materialne przedmioty, wierząc, że używane w słusznej sprawie, będą miały w sobie pierwiastek Bożej troski o nas. To takie bardzo ludzkie myślenie ale jakże umacniające nasze poczucie bycia blisko Pana Boga. Błogosławienie domu to także jedna z tych form pragnienia obecności Bożej ręki, naznaczenia Jego miłością i pokojem.

Mało kto wie, że do tych bożonarodzeniowych odwiedzin parafian, kapłan, przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego, jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się. Czytamy w nim: „proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygować” (kan. 529 § l KPK). Kulminacyjnym punktem odwiedzin kałana jest bogata w treść modlitwa o błogosławieństwo dla mieszkańców, np.: „Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa”.
Kapłan więc przychodzi i modli się o Boże błogosławieństwo, nad całym tym domem, mieniem i nad wszystkimi, którzy tam mieszkają. By to Błogosławieństwo stanowiło nad nami taki duchowy parasol, dzięki któremu, zło ma utrudniony dostęp do naszej rodziny.
Niech Błogosławieństwo Kolędowe chroni nasze domy, nasze rodziny i umacnia nas na drodze doczesnego życia chrześcijańskiego oraz życia wiecznego!