120-lecie konsekracji kościoła parafialnego
3 października mija 120 lat od konsekracji naszego kościoła parafialnego. Z tej okazji lokalne Towarzystwo Historyczne opublikowało na facebooku artykuł-post, który zamieszczamy poniżej.

Dziś przypada 120-lecie konsekracji kościoła w Barcicach.

Na tę okoliczność przygotowaliśmy wystawę starych zdjęć na planszach dużych rozmiarów, które będą do obejrzenia obok kościoła w Barcicach (już najbliższa niedziela). Prócz tego będzie można sobie zabrać z kościoła kartki okolicznościowe na pamiątkę konsekracji.

W całą akcję włączyło się SOŁECTWO BARCICE, PARAFIA BARCICE i THMB „BARCICE WCZORAJ I DZIŚ”
Konsekracja jest uroczystym poświęceniem nowo powstałej świątyni. Po pożarze Barcic w 1882 roku w którym spłonął także drewniany kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, zaistniała konieczność wzniesienia nowej świątyni. Było wiele koncepcji budowy kościoła w tym odtworzenie drewnianego na wzór tego, który się spalił podczas pamiętnego św Bożego Ciała. Ostatecznie zdecydowano się na nową murowaną świątynię. Plany architektoniczne kościoła wykonał inż. arch. J. Miszke, natomiast pracami kierował budowniczy kościołów Wiktor Sikorski z Krosna. W organizację całego przedsięwzięcia wraz z wiernymi zaangażował się ks. Józef Wirmański (proboszcz barcicki od 1886 r). Jego determinacja i upór sprawiły, że 13 maja 1899 roku doszło do poświęcenia kamienia węgielnego. Sama budowa przebiegała w ekspresowym jak na tamte realia czasie. Dokładnie 120 lat temu, 13 października 1901 roku nie tylko barciczanie, ale mieszkańcy wszystkich wiosek w parafii barcickiej oraz goście, w deszczu i błocie, licznie zgromadzeni, uczestniczyli w ceremonii konsekracji nowego barcickiego kościoła, której dokonał biskup Tarnowski Leon Wałęga.
W tamtym czasie parafia obejmowała następujące miejscowości: Barcice, Wola Krogulecka, Sucha Struga, Obłazy, Rytro, Roztoka, Przysietnica.
Nie są znane (jak do tej pory) zdjęcia z budowy kościoła. Na prezentowanej fotografii z ok. 1901 r. widzimy wzniesiony już kościół podczas prac wykończeniowych, podobnie wyglądał zapewne w czasie samej konsekracji. Z lewej strony widać zachowaną jeszcze z otoczenia starego kościoła murowaną dzwonnicę, rozebraną w późniejszym czasie. 
źródło: THMB „Barcice wczoraj i dziś”
Kartka okolicznościowa: