ZMARTWYCHWSTANIE - TO NAS ZDUMIEWA

04/04/2021

Tegoroczna Liturgia Wigilii Paschalnej tradycyjnie rozpoczęła się w Wielką Sobotę o godzinie 20:00. Mimo niesprzyjającej aury, wielu ludzi nie weszło do kościoła i uczestniczyło w uroczystościach na placu kościelnym. Procesja rezurekcyjna, podczas której Kościół ogłasza nam radosną wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa, z powodu deszczu odbyła się symbolicznie wewnątrz kościoła.

Liturgii koncelebrowanej przewodniczył Ks. Proboszcz Andrzej Kędryna, a homilię wygłosił Ks. Prałat Stanisław Dziekan.

Ksiądz Prałat podczas homilii, przywołując historię Moniki Kuszyńskiej, piosenkarki i autorki tekstów, pytał:

Czy ja jeszcze potrafię się zdumieć?
Czy zamiast pytać: DLACZEGO? Potrafię postawić pytanie: PO CO?

Po co było cierpienie i śmierć Chrystusa?
Po co pozostał pusty grób?
Czy potrafię się zdumieć pustym grobem?
Czy potrafię się zdumieć Zmartwychwstaniem?
Czy ja potrafię się zdumieć każdym dobrem, każdym pięknem i ofiarowanym mi przebaczeniem?
Czy może życie niesie mnie, jak nurt wielkiej rzeki, bez refleksji, bez przystanku, bez zdumienia?

Wieloma rzeczami można się zdumieć. Można się zdumieć pięknem świata, dobrocią ludzi, ich umiejętnościami.
Jednak największe zdumienie dotyczy Chrystusa. Przecież On nie musiał cierpieć, nie musiał umierać. Mógł jednym słowem odkupić świat. A jednak cierpiał, umarł i zmartwychwstał, czyli o własnych siłach wyszedł z grobu.
To nas zdumiewa.
I dobrze, że efektem tego zdumienia jest pytanie: PO CO? Po co to wszysto się wydarzyło?
Bez tego największego zdumienia Chrystysowym cierpieniem i Zmartwychwstaniem, ja sam przemijam jak potok spadający w dół, żyję bezmyślnie.

Homilia Ks. Prałata Stanisława Dziekana: