ON się obarczył naszym cierpieniem

03/04/2021

Wielki Czwartek, to pierwszy z trzech dni świętego Triduum Paschalnego. Dzień, w którym wspominamy Ostatnią Wieczerzę Pana Jezusa ze swoimi uczniami i ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa.

Ks. Andrzej w homilii podczas Liturgii Wieczerzy Pańskiej  powiedział m. in:

Pan Jezus powiedział, że "kto spożywa moje ciało i pije moją krew ma życie wieczne". Nie byle jakie życie, ale życie wieczne.
Dzisiaj mamy do czynienia z taką cichą apostazją człowieka sytego, który wszystko ma i zażywa wielu przyjemności. Wydaje mu się, że jest samowystarczalny. Jest zapatrzony w siebie i nie potrzebuje Pana Boga. Patrzy tylko w doczesność i nie potrzebuje Eucharystii, która jest pokarmem na wieczność.  To w Eucharystii bije prawdziwe źródło życia, życia wiecznego.

Wielki Piątek, to dzień w którym nie sprawuje się Mszy świętej, gdyż w tym dniu, to Pan Jezus sam składa najdoskonalszą Ofiarę na Drzewie Krzyża.

Ks. Marcin w homilii podczas Liturgii Wielkopiątkowej  powiedział m. in:

Dzisiaj, w Wielki Piątek kierujemy nasz wzrok na krwawą ofiarę Pana Jezusa, która jest źródłem naszego zbawienia i odkupienia całego świata.

Czy Ty, Droga Siostro i Drogi Bracie, w tym oszpeconym i ukrzyżowanym człowieku widzisz swojego Boga i Zbawiciela? Czy może zamykasz oczy i nie chcesz patrzeć na jego wygląd niepodobny do człowieka. Może w sercu pytasz: Czemu tak brutalnie? Czy nie dało się inaczej, delikatniej? Czemu Jezus musiał tak cierpieć?

Wiesz czemu?
Żebyś zobaczył brutalność swojego grzechu, żebyś w końcu zaczął się lękać swojej nieprawości. Jezus cierpiał po to, żebyś w grzechu nie trwał. Bo przez grzech człowiek może zabić Boga, przez grzech człowiek może Boga bardzo oszpecić.

Dzisiaj, w Wielki Piątek Jezus czyni to, co wczoraj zapowiedział w Wieczerniku.

Czy masz świadomość, Droga Siostro i Drogi Bracie, że kiedy słyszysz te słowa wypowiadane przez kapłana na każdej Mszy świętej, to stoisz na Golgocie i patrzysz na zbawcze dzieło odkupienia, na Jego śmierć i doświadczasz Jego bezgranicznej miłości?