Zakończyła się 38. PPT na Jasną Górę

26/08/2020

25 sierpnia, w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 38 Piesza Pielgrzymka Tarnowska dotarła na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się w formie sztafetowej, bez zatrzymywania się na noclegi. Każdego dnia pielgrzymowały inne grupy, które powróciły na ostatni etap, aby wspólnie wejść na Szczyt Jasnogórski i uczestniczyć w Mszy św. na zakończenie Pielgrzymki.

Wsród tegorocznych pielgrzymów była spora grupa naszych parafian z Ks. Proboszczem Andrzejem Kędryną. Pielgrzymowali tradycyjnie w Grupie 23 i wraz z grupą 19 i 23 przeszli etap szóstego dnia, z Żarnowca do Pradeł, a na zakończenie powrócili na szlak, aby pokłonić się Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej.

-----

„Idźcie! Mówcie światu, że życie w Chrystusie jest piękne” – zachęcił pielgrzymów biskup tarnowski Andrzej Jeż. Msza św. na Jasnej Górze zakończyła 38. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską. Wzięło w niej udział prawie cztery tysiące osób. Pielgrzymce towarzyszyło hasło „Idźcie!”.

O. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry witając pielgrzymów powiedział, że to dotychczas największa grupa pielgrzymkowa, która dotarła do Matki Bożej. „Maryja chce być Twoją Matką. Chciejmy Jej dziś podać rękę i uczynić miejsce w swoim sercu. Do tego Was zapraszam” - mówił.

Bp Andrzej Jeż podkreślił w homilii, że tak bardzo potrzeba w naszych wspólnotach ludzi, którzy najpierw sami rozpaleni entuzjazmem w wyznawaniu wiary są w stanie skutecznie ewangelizować innych.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej podkreślił, że Chrystusowe „Idźcie!” posyła nas w pierwszej kolejności do naszych rodzin, wspólnot, środowisk pracy i codziennego bytowania. Tam właśnie znajduje się nasza placówka ewangelizacyjna. „Jeżeli udało ci się zrozumieć, że kto żyje bez grzechu, kto żyje w przyjaźni z Jezusem jest szczęśliwy, musisz sprawić, by zrozumieli to także inni, zwłaszcza twoi najbliżsi, tak abyśmy wszyscy zostali zbawieni, byśmy razem doszli do nieba” - zachęcał.

Bp Jeż podkreślił, że trzeba, byśmy sami mieli ambicję być takimi osobami, których wiara rzeczywiście płonie i rozpala innych; którzy rzeczywiście niosą całymi sobą Chrystusa. „Miejmy ambicję, by wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia, które tworzymy w naszych parafiach miały zawsze otwartość na nowych członków i by pałały rzeczywistym zapałem wiary” - mówił.

W kontekście posłania „Idźcie, na cały świat i głoście Ewangelię!”, biskup zachęcał, aby brać przykład z Matki Bożej.

„Maryja niosła prawdziwą radość Ewangelii, gdyż jak nikt inny była zjednoczona z Chrystusem. Nasza radość i nasz zapał w głoszeniu Ewangelii musi mieć to samo Źródło: osobiste głębokie zjednoczenie z Chrystusem i miłość do Niego” - dodał bp Andrzej Jeż.

Pielgrzymi wyruszyli z Tarnowa 17 sierpnia. Każdego dnia kolejny odcinek pokonywały inne grupy, a wieczorem pielgrzymi wracali do domów. W jednej grupie mogło znaleźć się około 150 pątników, więc jednego dnia trasę przeszło 450 pielgrzymów. Na zakończenie sztafety grupy przyjechały do Częstochowy, by razem wejść na Jasną Górę i pokłonić się Czarnej Madonnie.

„Szkoda, że szliśmy tylko jeden dzień, ale jest radość, że mogliśmy wyruszyć, bo to trudny rok” - mówi pątniczka Irena.

Na trasie były dwa śluby, modlono się w intencji misji i Ojczyzny. Był też dzień poświęcony Eucharystii i powołaniom. Każdego dnia rekolekcje głosił ks. Artur Mularz, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, który zachęcał do czytania i słuchania Słowa Bożego. Rozważane treści stanowiły jedną całość, wyrażoną w kerygmacie.

źródło: www.diecezja.tarnow.pl