Pożegnanie Ks. Wojciecha Rymuta

23/08/2020

23 sierpnia, w niedzielę po Mszy św. o godz. 12:00, mieliśmy okazję do wyrażenia wdzięczności za dwuletnią posługę duszpasterską Ks. Wojciecha Rymuta w naszej parafii.

W imieniu nas wszystkich oraz duszpasterzy pracujących w naszej parafii podziękowania złożył Ksiądz Proboszcz, który podczas ogłoszeń parafialnych mówił:
Ponieważ Ks. Wojciech odchodzi i od 01 września rozpocznie swoje przygotowanie do pracy misyjnej w Afryce, dlatego z całego serca pragniemy wyrazić Mu naszą wdzięczność za dwuletnią posługę w naszej Parafii. Dziękujemy za bardzo gorliwą pracę w szkole i dla dobra całej wspólnoty poprzez podejmowanie różnych inicjatyw duszpasterskich. Życzymy Ks. Wojciechowi Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Wniebowziętej oraz wszelkich Bożych darów.

Podziękowania za gorliwą służbę i świadectwo życia kapłańskiego, za przepowiadanie Ewangelii w jasnych i jednoznacznych, żywych słowach, za zangażowanie w wiele dzieł duszpasterskich i podejmowanie inicjatyw ubagacających naszą wspólnotę parafialną składali przedstawiciele wspólnot parafialnych: Caritas, Akcji Katolickiej, Dziewczęcej Służby Maryjnej, Grupy Młodzieżowej, Ministrantów i Lektorów, Barcickiej Orkiestry oraz wiele indywidualnych osób.

Ks. Wojciech, w ostatnim kazaniu dziękował Wszystkim współpracujacym duszpasterzom-profesorom, jak sam zaznaczył oraz całej naszej wspólnocie parafialnej za 727 dni, które przeżył wśród nas, jako wikariusz.
Nawiazując do Ewangelii mówił o tym, że każdego dnia słyszał pytanie Jezusa: Wojtek, kim ja dla ciebie jestem? Kim ja dla ciebie jestem, wtedy kiedy sprawujesz Eucharystię, gdy idziesz do konfesjonału, kiedy spotykasz swoich parafian na ulicy, kiedy idziesz do szkoły, kiedy jesteś zupełnie zmęczony... Kim ja dla ciebie jestem w tych sytuacjach, które są dla ciebie trudne, w tym z czym sobie nie radzisz. Kim ja dla ciebie jestem wtedy, gdy ktoś przyjdzie na spacer miłosierdzia, kiedy ktoś prosi o spowiedź generalną, a ty już usypiasz, bo jesteś tak zmęczony. Kim ja - Jezus dla ciebie jestem? ... To pytanie się powtarzało i powtarza jak echo. Jezus każdego i każdą z Was pyta: Kim ja dla ciebie jestem? Jakie jest moje miejsce w twoim życiu? - mówił Ks. Wojciech.

Ks. Wojciech udaje się na dwuletnie przygotowania, najpierw do Warszawy, a potem do Francji, przed podjęciem pracy na misjach w Republice Środkowej Afryki, gdzie najprawdopodobniej będzie posługiwał w budujacym się tam ośrodku rekolekcyjnym.
Ks. Wojciech mówił, że gdyby po ludzku miał wybrać miejsce swojego życia, to wybrałby właśnie Barcice, ale jego marzeniem jest praca na misjach, dlatego, że: Mojemu Panu i Zbawicielowi, Królowi życia jestem w stanie oddać wszystko. Nawet jeżeli nie jest to dla mnie super wygodne. Nawet jeżeli wiąże się to ze zmianą miejsca, zmianą klimatu, z warunkami, które nie do końca będą mi odpowiadać. Ale jeżeli Jezus jest Królem, to idę tam, gdziekolwiek chce mnie posłać.... choćby to było 8,5 tys. kilometrów stąd - powiedział ks. Wojciech.

Kazanie Ks. Wojciecha Rymuta z dnia 23.08.2020 r.
podziękowanie Ks. Wojciecha