Dzień Pierwszej Komunii Świętej

20/06/2020

W sobotę, 20 czerwca po długim oczekiwaniu na ten szczególny dzień w życiu każdego chrześcijanina, 58 dzieci z klas trzecich po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa w Komunii Świętej. Dzień wcześniej dzieci również po raz pierwszy przystapiły do Sakramentu Pokuty.
Z powodu epidemii uroczystość odbyła się tym razem nie w niedzielę, aby zachować w miarę możliwości wszystkie środki ostrożności obowiązujące w tym trudnym czasie.

Ksiądz Proboszcz, który przewodniczył uroczystości, w homilii okolicznościowej mówił do dzieci o chlebie ziemskim, który nigdy się nie znudzi i o Chlebie niebieskim, który jest konieczny do życia w szczęśliwej wieczności. Powiedział między innymi:

Mam pytanie do was, drogie dzieci: Czy dzisiaj jedliście chleb? Czy było dzisiaj śniadanie? Z pewnością każdy z nas jadł dzisiaj chleb na śniadanie. Chleb to podstawa naszego wyżywienia. Jak jest chleb i woda, to można żyć. Bez pokarmu, bez chleba nie da się żyć tu na ziemi. Dzisiaj wiele ludzi umiera z głodu, bo nie mają co jeść. Dzięki temu, że wasi rodzice dbają o to, abyście mieli codzienny chleb, wy chyba nigdy nie jesteście głodni. I za to powinniście być wdzięczni waszym rodzicom i waszym najbliższym.

Dzisiaj słyszeliśmy w Ewangeli piękne słowa Pana Jezusa: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata.
Żeby żyć tu na ziemi potrzebny nam jest chleb. Żeby podjąć jakikolwiek wysiłek, chociażby nauka, praca, pomoc rodzicom w domu,  musimy mieć siłę, musimy jeść. Ale Pan Jezus mówi nam, że istnieje jeszcze inne życie – wieczne. I żeby go osiągnąć, potrzebny nam jest też chleb, ale inny chleb. Dzisiaj po raz pierwszy, podczas tej Mszy św. ten Chleb przyjmiecie. Tak, właśnie spożyjecie ten Chleb. Nie będziecie patrzeć, podziwiać, adorować ale właśnie spożywać. Jak to możliwe – ktoś pomyśli. Jak Pan Jezus może nam dawać swoje ciało do spożycia. Tak właśnie mówili Żydzi, gdy to usłyszeli: Jak On może nam dawać swoje ciało do jedzenia? I wtedy odchodzili od Pana Jezusa. To właśnie wtedy po raz pierwszy ludzie zaczęli odchodzić od Pana Jezusa. Przestali chodzić za Panem Jezusem. Nie mogli tego zrozumieć i odchodzili.
Czy można zjeść czyjeś ciało? To przecież niemożliwe.

Kochane dzieci, dzisiaj wy po raz pierwszy przyjmiecie Ciało Pana Jezusa pod postacią Chleba Eucharystycznego. Pan Jezus wiedział doskonale, że nie można spożywać tak wprost żywego ciała i dlatego uczynił ten wielki cud, przemienił zwyczajny chleb w swoje ciało. Pozostał z nami i dał nam siebie do spożywania pod postacią chleba.

Dzisiaj, w sobotę wspominamy Matkę Najświętszą. To jest dzień uczczenia Niepokalanego Serca Maryi, Matki Pana Jezusa. Na waszym obrazku komunijnym, oprócz Pana Jezusa i innych symboli jest również Różaniec.
Kochane dzieci, ja was bardzo proszę, abyście tę modlitwę często odmawiali. Jest bardzo prosta, ale ma wielką moc i siłę, bo jest to modlitwa dana nam z Nieba, wypowiedziana przez Anioła, który przyszedł do Maryi z Nieba. Chciejmy w tej modlitwie dziękować Matce Bożej za to, że zgodziła się wypełnić wolę Bożą i przyjąć Pan Jezus, aby nam dał siebie za pokarm na życie wieczne.