Triduum Paschalne w Kościele Domowym

01/03/2020

W związku z obecną sytuacją zachęcamy do celebrowania Triuduum Paschalnego w swoich domach. Pomocą w przeżywaniu tych najważniejszych dni w roku bedą z pewnościĄ transmisje radiowe, telewizyjne czy internetowe.

Zapraszamy do uczestniczenia w nabożeństwach Triduum Paschalnego transmitowanych bezpośrednio z naszego kościoła parafialnego.

Można rownież korzystać z materiałów, które mają nam pomóc w modlitwie i prawdziwie religijnym przeżywaniu tych dni.

Poniżej udostepniamy materiały przygotowane przez ks. Andrzeja Dudka oraz Diecezjalną Komisję Liturgiczną w Tarnowie.
Bardzo dobrym opracowaniem jest "Rytuał Rodzinny", który można pobrać tutaj: KLIKNIJ TUTAJ

WIELKA ŚRODA

Zachęcamy was także do wspólnej modlitwy w Wielką Środę. Na ten dzień przygotowaliśmy  Rodzinne nabożeństwo pokutne. Niestety nie wszyscy będą mieli okazję w tych dniach przystąpić do kratek konfesjonału, aby wyznać swoje grzechy i otrzymać rozgrzeszenie. Dlatego chcemy pomóc wam we wzbudzeniu żalu doskonałego, tak byście prosząc Boga o przebaczenie waszych grzechów i postanawiając przystąpienie do spowiedzi po zakończeniu epidemii, mogli doświadczyć spojrzenia Miłosiernego Ojca, który pragnie waszego nawrócenia i pełni życia.

WIELKI CZWARTEK

W Wielki Czwartek Kościół gromadzi się na Mszę Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z Apostołami. Wspominamy ustanowienie Eucharystii, czyli Mszy św. oraz Komunii św., której tak bardzo nam w tym czasie pandemii brakuje. Jezus ustanowił również kapłaństwo i zostawił nam w geście obmycia nóg przykazanie braterskiej miłości.

W tym roku nie będzie celebrowana poranna Msza Krzyżma w Tarnowskiej Katedrze. Nie będą również przygotowywane Ciemnice w kościołach parafialnych. Zapraszamy was jednak do wspólnej modlitwy w domu, która nie musi się ograniczać tylko do czasu transmisji Mszy Wieczerzy Pańskiej.

I wy możecie dzisiaj w waszych domach, przez proste gesty naśladować Jezusa. Jest na to dwojaki sposób. Po pierwsze zaplanujcie rodzinną wieczerzę, odmienną od tej w dzień powszedni. Natomiast jako modlitwę wieczorną  przeżyjcie namiastkę „Godziny świętej” czyli wspólne modlitewne czuwanie i trwanie z Jezusem konającym w Ogrójcu. Będzie to wam przypominać o tradycyjnej Ciemnicy.

Zapraszamy was do skorzystania z przygotowanego na ten dzień Rytuału Rodzinnego - aby pobrać plik PDF KLIKNIJ TUTAJ. Aby pobrać pliki mobi i epub - KLIKNIJ TUTAJ.

WIELKI PIĄTEK

Krzyż, rozważanie Męki Pańskiej, pokuta i umartwienie oraz Grób Pański. To cztery rzeczywistości, które charakteryzują Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego. Warto zatrzymać się choć na chwilę o godz. 15:00, aby uczcić moment śmierci Jezusa.

Wśród wielu propozycji na ten dzień można sięgnąć po nabożeństwo Drogi krzyżowej (transmitowanej lub indywidualnie odprawionej). Można także wysłuchać Gorzkich żalów i duchowo uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej.

W obliczu niemożliwości pójścia do kościoła, proponujemy wam przede wszystkim Domową adorację Krzyża. Możecie celebrować ją w całości albo podzielić na dwa krótsze momenty w ciągu dnia lub wieczorem. Nie zapomnijcie też, że dzisiaj w duchu wynagrodzenia Jezusowi za Jego Mękę Kościół wzywa wszystkich do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz do ścisłego postu, zgodnie z zasadami, których wyjaśnienie znajdziecie także w kolejnym tomiku Rytuału rodzinnego - aby pobrać plik PDF KLIKNIJ TUTAJ. Aby pobrać pliki mobi i epub - KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: diecezja.tarnow.pl