Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

31/03/2020

Takiej Niedzieli Palmowej nasz kościół parafialny chyba jeszcze nie widział, zresztą podobnie jak ostatnich tygodni czy rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia i nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Trudno pogodzić się z tym, że nie możemy iść do kościoła, uczestniczyć w nabożeństwach, które upamietniają największe wydarzenia w historii naszego zbawienia. Modlimy się, oglądamy nabożeństwa w telewizji, staramy się uczestniczyć w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej, ale to nie jest to, czego naprawdę pragniemy. Nie czujemy prawdziwej bliskości Boga, bo trudno nam oddzielić się od zgiełku codzienności i wejść w bliższą relację z Nim w zamknietym domu. Potrzebujemy dotknąć zmysłami wzroku, słuchu, węchu i smaku tego wszystkiego, co jest znakiem obecności Boga i Jego miłości do nas. Potrzebujemy poczucia wspólnoty i jedności w każdej życiowej sytuacji, a szczególnie w sytuacji zagrożenia. Bez poczucia wspólnoty, wzajemnego wsparcia, zjednoczenia w modlitwie na spotkaniu w imię Pana Jezusa, ciężko jest zrozumieć samego siebie i drugiego człowieka w normalnym czasie, a cóż dopiero w czasie pandemii.
Nie ma co ukrywać, że dziwnie nam się żyje z dala od naszej świątyni. Dopiero teraz możemy docenić bogactwo sakramentów, liturgii, nabożeństw i rożnych posług - począłwszy od narodzin i chrztu, a kończąc na ostatnim pożegnaniu - które mamy do dyspozycji w Kościele.
Tęsknimy za żywym słowem naszych księży, mimo że nie zawsze mówią to, czego byśmy oczekiwali, ale przecież wiemy, że Pana Jezusa też nie wszyscy słuchali do końca. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za każde słowo, które dociera do nas za pośrednictwem mediów parafialnych od naszych duszpasterzy.
Staramy się odnaleźć w tej sytuacji i nie zagubić prawdziwego charakteru tych ważnych dla nas dni, które są przed nami.

Dzisiaj Niedziela Palmowa, dlatego dzieci z klas pierwszych i drugich zaprezentowały nam swoje palmy, abyśmy choć trochę poczuli atmosferę rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia i zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

+++
Informacja ze strony internetowej naszej Diecezji:

Niedziela Palmowa jest długo wyczekiwanym dniem. W niektórych domach na kilka tygodni wcześniej rozpoczyna się przygotowywanie kwiatów i wstążek z bibuły,  aby ich nie zabrakło na ozdobienie palmy. Z pewnością i w tym roku wiele osób zaczęło takie przygotowania. Jednak z czasem, jak mijały kolejne niedziele Wielkiego Postu i coraz trudniej było o niedzielne wyjście do kościoła, pojawiały się wątpliwości, czy te kwiaty będą w tym roku potrzebne. Koronawirus podstępnie odebrał nam wiele rzeczy, do których jesteśmy przywiązani. Odebrał nam także możliwość tradycyjnego wyznawania naszej wiary. Tradycyjnego, to znaczy ze wszystkimi elementami pobożności ludowej, która jest w naszym życiu nieodłączna. Na wzór pierwszych chrześcijan pozostajemy jednak w ukryciu – zamknięci w naszych domach. I w takich okolicznościach będziemy musieli przeżyć te najważniejsze dni roku liturgicznego  – Wielki Tydzień.

Mimo panującej wokół atmosfery, która nie napawa optymizmem i radością, pragniemy pomóc wam w intensywnym i pobożnym przeżyciu tych dni. Dzięki temu w waszych domach, w waszych domowych kościołach, gdzie od tygodni wznosicie „małe ołtarzyki”, będziecie mogli jeszcze bardziej doświadczyć bliskości Boga. Ważnym momentem będzie wasze duchowe uczestnictwo w transmisjach radiowych i telewizyjnych liturgii celebrowanej w kościołach. Pragniemy jednak zaprosić was do wyjątkowej wspólnej modlitwy rodzinnej w tych dniach, abyście w gronie najbliższych wam osób przeżywali największe tajemnice wiary.

Na poszczególne dni Wielkiego Tygodnia przygotowujemy dla was małe książeczki, które nazywamy Rytuałem rodzinnym. Są one przygotowane w wersji elektronicznej. Mając do wyboru rożne typy plików (PDF, ePub, MOBI) możecie pobrać je na wasze telefony komórkowe, tablety, czytniki ebooków i komputery, aby z nich skorzystać. Można także uzyskać dostęp do nich w specjalnie na tę okazję przygotowanej aplikacji­­­­­­­­­­­­­­­­ „Wielkanoc 2020”. Osobom starszym możecie wydrukować plik PDF, aby również one skorzystały z tych materiałów. Nie przerażajcie się ich objętością. Na każdy dzień znajdziecie wiele ciekawych informacji o historii Wielkiego Tygodnia oraz o tym co dzieje się w kościele i co możecie celebrować w domu. Te wstępne informacje mają was przygotować do zaproponowanej na każdy dzień rodzinnej i osobistej modlitwy.

Wielka Środa

Zachęcamy was także do wspólnej modlitwy w Wielką Środę. Na ten dzień przygotowaliśmy Rodzinne nabożeństwo pokutne. Niestety nie wszyscy będą mieli okazję w tych dniach przystąpić do kratek konfesjonału, aby wyznać swoje grzechy i otrzymać rozgrzeszenie. Dlatego chcemy pomóc wam we wzbudzeniu żalu doskonałego, tak byście prosząc Boga o przebaczenie waszych grzechów i postanawiając przystąpienie do spowiedzi po zakończeniu epidemii, mogli doświadczyć spojrzenia Miłosiernego Ojca, który pragnie waszego nawrócenia i pełni życia.