Bóg może być bezdomny

15/12/2019

Tradycyjnie Święta Bożego Narodzenia w naszym kościele rozpoczęły się Mszą św. o północy zwaną Pasterką.
Przed Pasterką, którą koncelebrowali Ks. Andrzej, Ks. Stanisław, Ks. Henryk oraz Ks. Wojciech, Akcja Katolicka, przy współpracy z Barcicką Orkiestrą przedstawiła krótkie misterium o Narodzeniu Pańskim.

Bóg powinien rodzić się w pałacu najdroższym, najbogatszym, największym. Takim, żeby wszystkich po prostu zatkało, zamurowało. W takim pałacu, który nie ma sobie równych. Bo to przecież Król Wszechświata. Bóg-Człowiek. To byłby pałac godny takiego Króla – przynajmniej w naszym mniemaniu.
A On urodził się w nędznym żłobie, na sianie, witany przez pasterzy. Kiepskie to miejsce urodzenia.
A teraz spójrz na drugi żłóbek – na swoje serce. Ja patrzę na swoje i zadaję sobie pytanie: Co w moim sercu jest godnego tego, żeby w nim narodził się Jezus – Zbawiciel Świata. Odpowiedź jest znacznie prostsza i zamyka się w jednym słowie: NIC.
Nie ma nic takiego w moim i pewnie Twim sercu, co mogłoby zasługiwać na to, aby w nim narodził się Zbawiciel Świata. Tak,
jak niczym nie zasłużyłem sobie na to, aby stać w tym miejscu i mówić do Was. ...

To dlaczego tak jest, że Bóg przychodzi do nas w miejscu, które w żaden sposób nie zasługuje na to.
Dlaczego tak jest? …

Odpowiedź może być tylko jedna. Jezus przychodzi właśnie w taki sposób dlatego, że ciebie i mnie KOCHA. On przychodzi do ciebie z miłości. To jest Jego łaska niezasłużona i dar Jego miłości.
Bo On pragnie tylko jednego. To jest napisane w naszej tegorocznej szopce.  
On PRAGNIE zamieszkać w Twoim domu – w Twoim sercu.  

Bóg rodzi się w tym, co Ty i ja możemy Mu dać - w nędznej szopie i kiepskim żłobie. Bo tego, na co zasługuje Bóg, nie możemy i nie potrafimy Mu dać. Możemy Mu dać jedynie takie kiepskie miejsce - małe, czasem głupie własne serce. Dlatego moje i Twoje serce jest żłóbkiem - domem Boga.

Jeżeli w twoim sercu jest nieporządek, jeżeli tam mieszka zło, grzech - to w takim  sercu nie ma miejsca dla Boga.
Wtedy Bóg jest bezdomny.
– powiedział Ks. Wojciech w kazaniu podczas Pasterki.

 

 

 

 

 

 

Zobacz zdjęcia:

<-- Powrót na stronę główną